Budowa domu kiedyś i dziś – co się zmieniło?

Budowa domu to przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Obecnie, cały proces wygląda inaczej, niż miało to miejsce kilka dekad temu. Co się zmieniło od tamtego czasu i dlaczego teraz łatwiej jest podjąć decyzję o budowie?

Uproszczone formalności podczas budowy domu

Przede wszystkim kilka dekad temu, trudniej było zdobyć materiały niezbędne do budowy i wykończenia domu, co oznaczało, że budowa znacznie się przedłużała. Obecnie, tego typu elementy można uzyskać bez najmniejszego problemu, trzeba tylko sprawdzić różne możliwości, aby mieć pewność, że wybiera się najlepszą opcję.

Poza tym budowa domu od a do z wymagała nie tylko uzyskania odpowiednich pozwoleń, co niejednokrotnie też było utrudnione, ale również przy takich pracach, musiał być obecny kierownik budowy, który nadzorował cały proces. Współczesne regulacje prawne, pozwalają na wybudowanie domu bez pozwoleń i kierownika budowy, jeśli tylko nie przekracza on 70m2.

Chcesz wybudować większy dom, który ma zaspokajać Twoje potrzeby mieszkaniowe, będzie miał nie więcej niż dwie kondygnacje i zmieści się na działce, na którą został zaprojektowany? Nadal nie będziesz potrzebował pozwoleń, ale kierownik budowy, już będzie musiał być obecny.

Kilka miesięcy zamiast kilku lat

Normą w minionych czasach był długi czas budowy domu. Nie tylko odpowiadał za to brak potrzebnych materiałów, ale również fakt, że rzadko wynajmowano profesjonalne ekipy budowlane. W większości przypadków w budowę takiego domu zaangażowane były całe rodziny, które nie tylko stawiały ściany, ale również tworzyły niezbędne instalacje.

Obecnie budowa domu zajmuje znacznie mniej czasu, bo cały proces przeniesiony jest na specjalistów w tej dziedzinie. Co więcej, można budować z cegły, ale chcąc przyspieszyć cały proces i skrócić czas budowy nawet do 3 miesięcy, możesz zdecydować się na dom z prefabrykatów keramzytowych. Wówczas na plac budowy przyjeżdżają gotowe konstrukcje ścian, schodów i stropów, które wystarczy ze sobą połączyć.

Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na szybsze postawienie domu, ale również zapewnia wysoką energooszczędność, świetne właściwości izolacyjne i akustyczne, jak również odporność na działanie pleśni, wilgoci i grzybów. Istotne będzie tutaj to, że choć taki dom stawia się szybko, to jego trwałość spełnia wszystkie normy i przepisy.

Budowa domu pod klucz

Jak już wspomnieliśmy, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, budową domu zajmowały się całe rodziny, a skoro same stawiały ściany, to i same zajmowały się wykończeniem wnętrz, co również przesuwało moment, w którym można się było wprowadzić do wymarzonego domu. Obecnie wiele inwestycji jest wykonywanych pod klucz, co oznacza, że zarówno budową domu, jak i wykończeniem wnętrz zajmuje się specjalistyczna ekipa, posiadająca odpowiednie doświadczenie.

Nie ulega wątpliwości, że współcześnie budowane domy nie tylko potrzebują mniej formalności, a i sam proces budowy zabiera mniej czasu. Zapewniają one również szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym przyszli mieszkańcy, mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy np. na ogrzewaniu. Z pewnością współczesna budowa domu jest łatwiejsza i bardziej ekonomiczna.

Artykuł sponsorowany.

Patryk
Patryk Głowacki

Jestem autorem porad i pasjonatem rozwoju osobistego. Moja misja to dzielenie się wiedzą, inspiracją oraz praktycznymi wskazówkami na stronie "Codzienny Ekspert". Poprzez zgłębianie tajników samodoskonalenia, wspólnie podążamy ścieżką mądrości, by osiągać sukcesy w codziennym życiu. Dołącz do mnie w tej podróży po odkrywanie potencjału, doskonalenie umiejętności i tworzenie lepszej wersji siebie każdego dnia.