Wanna wolnostojąca to element, który zamienia zwykłą łazienkę w elegancki pokój kąpielowy. Wytworna, wygodna i znakomicie wpasowująca się w różne style aranżacji, może stworzyć prawdziwe SPA w twoim domu. Znacznie częściej jednak spotyka się w łazienkach zabudowane wanny. Co ma wpływ na taki wybór? Poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań!
Dlaczego kształt wanny wolnostojącej ma tak duże znaczenie?
Duży wybór kształtów wanien wolnostojących może sprawić pewien kłopot podczas zakupu. Owalne, prostokątne, asymetryczne – jak wybrać idealną wannę, która stanie w twojej łazience? Wiele zależy od ilości miejsca, własnych preferencji, a także stylu, w jakim ma być ona zaaranżowana.
Wanna wolnostojąca owalna z nóżkami z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych łazienek w stylu retro. Wanna owalna bez nóżek, w kształcie zwartej bryły to z kolei świetna propozycja dla amatorów stylu nowoczesnego.
Wanny wolnostojące prostokątne to idealny wybór do łazienek minimalistycznych, gdzie jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie przyściennej wanny.
Najpopularniejsze kształty wanien do zabudowy
Ich konstrukcja musi pozwalać na wykonanie zabudowy, dlatego najczęściej wybierane są wanny prostokątne, narożne lub nieco mniej popularne – asymetryczne. Najbardziej popularnym sposobem zabudowy są płytki, zazwyczaj w kolorze kafli ściennych lub podłogowych, co pozwala zachować spójną całość. Aby jednak dodać aranżacji więcej wyrazu, można zdecydować się na wybór koloru płytek na zasadzie kontrastu lub tworząc dekoracyjną mozaikę. Jeśli chcesz całkowicie odbiec od klasyki, wybierz zabudowę z drewna, szkła lub betonowych bloczków.
Wanny wolnostojące – czy tylko do dużych łazienek?
Największą barierą przed zakupem wanny jest niewielki metraż łazienki. Z takim problemem mierzą się głównie właściciele mieszkań w bloku, gdzie każdy centymetr tego pomieszczenia musi być dobrze zaplanowany. Czy to jednak powód, żeby pozbawić się aromatycznych kąpieli w pianie? Absolutnie nie! Chociaż standardowa wielkość wanny wynosi 170 × 70 cm, to jednak dostępne są również mniejsze modele. Dzięki temu marzenia o własnym, małym pokoju kąpielowym mogą stać się rzeczywistością!
Zalety wanny wolnostojącej w łazience
Oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych, które nadają charakteru temu pomieszczeniu, wanna wolnostojąca ma szereg innych, nie mniej ważnych zalet. Przede wszystkim może być ona zamontowana w dowolnie wybranym miejscu. Przy takim wyborze nie trzeba się martwić ograniczeniami podczas wejścia lub wyjścia z wanny. Jest to szczególnie ważne podczas kąpieli dzieci, ponieważ taka wanna zapewnia dostęp z każdej strony. To także wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz wykorzystać wannę, żeby przeprać ręcznie ubrania lub nabrać wody do sprzątania domu.
Wady wanny wolnostojącej
Z pewnością do największych wad wanny wolnostojącej można zaliczyć ilość miejsca, jaką zajmuje w łazience. Chociaż można naturalnie wybrać mniejszą, to jednak w maleńkich pomieszczeniach jej obecność może zakłócić zachowanie przestrzeni, potrzebnej do codziennych czynności higienicznych.
Model posiadający nóżki może także sprawiać trudności ze sprzątaniem powierzchni pod wanną. Potrzebne będzie również zamontowanie dodatkowych półek na kosmetyki. Zarówno wanna wolnostojąca, jak i ta w zabudowie nie znajdą zapewne uznania w oczach amatorów szybkich kąpieli pod natryskiem, choć i tutaj można pójść na kompromis, montując baterię prysznicową.
Wady i zalety wanny do zabudowy
Umieszczona pod ścianą wanna do zabudowy zajmie znacznie mniej miejsca niż wolnostojąca. Jej boki są osłonięte materiałami, które wizualnie tworzą estetyczną całość z resztą pomieszczenia. Jednak zamontowana pod ścianą ma duży wpływ na rozmieszczenie mebli łazienkowych i urządzeń sanitarnych. Wykorzystanej do tego celu zazwyczaj najdłuższej ściany nie można już dowolnie zaaranżować.
Zastanawiasz się nad wyborem wanny do łazienki? Różne wanny w sklepie internetowym reuter.com zainspirują cię do stworzenia twojej prywatnej strefy relaksu!
Artykuł partnera.