Odzież ochronna i robocza do pracy z elektronarzędziami – to musisz mieć pod ręką!

Odzież ochronna i robocza to konieczność, jeśli planujesz prace remontowe lub majsterkujesz. Na liście podstawowych akcesoriów znajdują się okulary ochronne oraz rękawice, ale to nie wszystko. Sprawdź, co to jest odzież robocza i o jaką ochronę warto zadbać przy pracy z elektronarzędziami.

Odzież robocza i ochronna zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy. Dzięki odpowiednim akcesoriom unikniesz wypadków lub urazów, ale też zwiększysz swój komfort pracy oraz unikniesz zabrudzenia. Jeśli planujesz remont mieszkania, naprawę samochodu, majsterkujesz itd., to oprócz odpowiednich narzędzi zadbaj również o odzież ochronną, zwłaszcza jeśli planujesz pracować z elektronarzędziami.

Rodzaje odzieży ochronnej i jej przeznaczenie

Środki ochrony osobistej / indywidualnej są podzielone na trzy kategorie zgodnie z dyrektywą 89/686/ EWG. Kategorie te odnoszą się do ochrony przed określonym poziomem ryzyka i wyróżnia się:

  • kategorię I dla małego ryzyka, np. kombinezon przeciwko zabrudzeniom;
  • kategorię II dla średniego ryzyka, np. odzież ostrzegawcza (odblaskowa) oraz osłona przed poparzeniami;
  • kategorię III dla wysokiego ryzyka, powodującego nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu i zagrożenie życia, np. odzież BHP.

Kategorie II i III klasyfikowane są jako odzież ochronna i wymagają obowiązkowej certyfikacji (wystawione świadectwo jest ważne na 5 lat). Natomiast kategoria I to odzież robocza i nie wymaga żadnych certyfikatów. Bywa, że określenia „odzież ochronna bhp” i „odzież robocza” są używane zamiennie, jednak oznaczają coś zupełnie innego.

Co to jest odzież robocza? Przykłady

Odzież robocza to ubrania, które każdy majsterkowicz, działkowicz itd. powinien mieć w swoim domu. Jest to odzież noszona do pracy, zwłaszcza wymagającej pracy fizycznej. Chroni jedynie przed zabrudzeniami, ewentualnie drobnymi urazami.

Zwykle za odzież roboczą uważa się taką, która ma chronić przed niszczeniem ubrań codziennych. Na liście znajdują się bluzy, koszule i koszulki robocze, spodnie, ogrodniczki, czapki z daszkiem oraz czapki zimowe. Dochodzą do tego wszelkiego rodzaju ochraniacze jak peleryny, fartuchy oraz ochraniacze na kolana.

Zobacz też: Rękawice ochronne i okulary robocze – podstawy zasad BHP przy pracy z elektronarzędziami

Co to jest odzież ochronna BHP? Przykłady

Odzież ochronna musi spełniać wymogi norm BHP. Wprawdzie może obejmować również rękawice ochronne lub robocze, spodnie i bluzy, ale zwykle dzieli są ją w zależności od czynnika, przed którym ma chronić.

Przykłady odzieży ochronnej BHP:

  • odzież ochronna dla spawaczy, chroniąca przed oparzeniami i opryskami;
  • izolacyjna odzież ochronna dla elektryków;
  • odzież odblaskowa do prac drogowych lub po zmroku;
  • uprzęże do pracy na wysokościach;
  • ochronniki słuchu do pracy z głośnymi urządzeniami;
  • trudnopalna odzież ochronna dla strażaków.

Elementy odzieży ochronnej - kask, kamizelka, rękawice, okulary oraz ochronniki słuchu

Co ile wymieniać odzież roboczą?

Odzież ochronna BHP jest badana i ma określoną ważność certyfikatu, tj. 5 lat. Zwykle po tym czasie zaleca się jej wymianę. Jednak nie powinno to być wyznacznikiem. Każda odzież do pracy, majsterkowania, napraw itd., zarówno robocza, jak i ochronna, powinna być wymieniana, kiedy ulegnie zniszczeniu lub przestanie spełniać swoje przeznaczenie.

Jaka odzież robocza i ochronna do pracy z elektronarzędziami? Lista

Oto lista najpotrzebniejszej odzieży roboczej i akcesoriów przydatnych w pracy z elektronarzędziami:

  1. Okulary ochronne: chronią oczy przed odpryskami materiału, iskrami i pyłem.
  2. Rękawice ochronne: chronią dłonie przed otarciami, skaleczeniami i działaniem substancji chemicznych.
  3. Słuchawki ochronne: chronią słuch przed hałasem generowanym przez elektronarzędzia.
  4. Kask ochronny: chroni głowę przed uderzeniami, spadającymi przedmiotami i odłamkami.
  5. Maska przeciwpyłowa: zapobiega wdychaniu szkodliwego pyłu, który może podrażniać drogi oddechowe.
  6. Buty ochronne: chronią stopy przed uderzeniami, przebiciem i poślizgiem.
  7. Odzież robocza: ochroni ciało przed zabrudzeniami, otarciami i skaleczeniami.

Jeśli zastanawiasz się, jaka odzież robocza i ochronna będzie najlepsza do pracy z elektronarzędziami, to zwróć uwagę na konstrukcję i materiał. Ubrania robocze powinny być wykonane z wytrzymałego, oddychającego materiału, zapewniającego swobodę ruchów. Buty natomiast powinny mieć antypoślizgową podeszwę oraz wzmocnienia na wysokości palców i pięt.

Artykuł zewnętrzny.

Patryk
Patryk Głowacki

Jestem autorem porad i pasjonatem rozwoju osobistego. Moja misja to dzielenie się wiedzą, inspiracją oraz praktycznymi wskazówkami na stronie "Codzienny Ekspert". Poprzez zgłębianie tajników samodoskonalenia, wspólnie podążamy ścieżką mądrości, by osiągać sukcesy w codziennym życiu. Dołącz do mnie w tej podróży po odkrywanie potencjału, doskonalenie umiejętności i tworzenie lepszej wersji siebie każdego dnia.