Na jakie ekspresy warto zwrócić uwagę?

Wybór ekspresu do kawy to trudne zadanie, zwłaszcza dla prawdziwych miłośników małej czarnej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych funkcjach, przy czym kupując konkretny, warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem sposobu mielenia ziaren czy spieniania mleka. Zwróćmy też uwagę na dodatkowe funkcje, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą się okazać bardzo przydatne.

Młynek – serce ekspresu do kawy

Młynek bywa nazywany sercem całego ekspresu do kawy, gdyż to on w dużej mierze decyduje o tym, jak będzie smakował napój. Wszystko dlatego, że mieli ziarna, a w zależności od konkretnego sposobu mielenia może nadawać im zupełnie inny smak. Warto zwrócić uwagę na młynki żarnowe, które mielą ziarna w krótkim czasie, dzięki czemu nie nabierają one aromatu goryczki. Ci, którzy nie lubią gorzkiej kawy, powinni skupić się właśnie na tego rodzaju młynkach. Najefektywniejsze są modele z młynkami ceramicznymi, gdyż te prawie w ogóle się nie psują.

System spieniania mleka – jaki wybrać?

Niektórzy uważają, że dolewanie do kawy mleka zaburza jej naturalny smak, jednak zdecydowana większość lubi delikatną, lekką piankę. Ci, którzy należą do pierwszej grupy, zadowolą się ekspresem ciśnieniowym, ewentualnie urządzeniem wyposażonym w dyszę do spieniania mleka. Pozostali natomiast powinni zainwestować w nowoczesny ekspres ze sprawnie działającym systemem mlecznym. Niektóre sprzęty umożliwiają korzystanie ze specjalnego pojemnika na mleko albo pobieranie mleka bezpośrednio z kartonu. Dzięki temu kawę można przygotować za pomocą jednego kliknięcia, nie martwiąc się o jakość pianki.

Sprawdźmy jednak, jak wygląda kwestia czyszczenia całego systemu mlecznego. Pozostałości po mleku są nie tylko niehigieniczne, lecz również mogą wpływać na smak napoju. Dobrze więc, aby ekspres był wyposażony w system samoczyszczący, który będzie uruchamiał się po każdym przygotowaniu kawy z mlekiem. Najczęściej tego typu systemy korzystają z gorącej pary, która jest w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Dodatkowe funkcje – czy warto się na nich skupiać, wybierając ekspres do kawy?

Obecnie coraz więcej ekspresów do kawy wyposażonych jest w dodatkowe funkcje. Oczywiście, są to modele z wyższej półki cenowej, jednak wielu kawoszy nie oszczędza na tego typu sprzęcie. Czy rzeczywiście dodatkowe udogodnienia są tak istotne? Regulacja gęstości mlecznej piany, ustawienie mocy kawy czy funkcja robienia dwóch napojów naraz niewątpliwie się przydają. Nowoczesne urządzenia można obsługiwać za pomocą smartfonów. Umożliwiają one stworzenie profili użytkowników, a także pełną personalizację. Dzięki temu kawa zawsze będzie smakować idealnie, a my nie będziemy musieli się natrudzić, chcąc ją sobie przygotować.

Warto jednak pamiętać, że im więcej funkcji, tym wyższa cena. Ponadto nie należy skupiać się wyłącznie na dodatkach – najistotniejsze są bowiem parametry podstawowe. Może okazać się, że nowoczesny sprzęt nie mieli kawy tak, jak byśmy sobie tego życzyli, przez co w efekcie nie spełnia naszych oczekiwań. Wybierając konkretny ekspres, sprawdźmy w pierwszej kolejności parametry techniczne, a dopiero później skupmy się na dodatkowych funkcjach ułatwiających jego obsługę. Jak najlepiej wybrać ekspres do kawy? Ranking pomoże Ci porównać parametry różnych modeli i wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Artykuł zewnętrzny.

Patryk
Patryk Głowacki

Jestem autorem porad i pasjonatem rozwoju osobistego. Moja misja to dzielenie się wiedzą, inspiracją oraz praktycznymi wskazówkami na stronie "Codzienny Ekspert". Poprzez zgłębianie tajników samodoskonalenia, wspólnie podążamy ścieżką mądrości, by osiągać sukcesy w codziennym życiu. Dołącz do mnie w tej podróży po odkrywanie potencjału, doskonalenie umiejętności i tworzenie lepszej wersji siebie każdego dnia.