Jak skutecznie chronić się przed owadami i kleszczami?

Wiosną i latem powinniśmy postawić na skuteczną ochronę przed owadami oraz kleszczami, których ukąszenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Owady i kleszcze – gdzie można je spotkać?

Długie, słoneczne dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że wiosną i latem towarzyszą nam nie tylko promienie słońca, ale również liczne owady oraz kleszcze. Przebywają one głównie na terenach zielonych, a więc na łąkach, pastwiskach czy polach. Kleszcze bytują również w lasach. Tam, gdzie znajdują się spore ilości kwiatów, krzewów czy drzew, tam też możemy spotkać pszczoły, osy oraz innego rodzaju owady. Ze względu na to, że przyciąga je zapach pożywienia, obecne są w miejscach, w których sprzedaje się wyroby cukiernicze, lody czy potrawy z grilla.

Jaki ubiór przyciąga owady latem?

Wiosną i latem chętnie nosimy kolorowe stroje. Na ulicach widoczne są motywy kwiatowe i neonowe kolory, które pięknie prezentują się w słońcu. Niestety, mają one zdolność przyciągania owadów. Chcąc uniknąć kontaktu z nimi, unikajmy również jasnych barw. Ciekawym przypadkiem są kleszcze, które teoretycznie nie mają zdolności widzenia kolorów. Naukowcy są jednak zdania, że przyciągają je osoby ubrane w białą albo kremową odzież. Idąc do lasu, lepiej postawić na ciemniejsze kolory. Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu wszelkich elementów ciała. Na spacer po lesie wybieramy bluzki z długim rękawem, długie spodnie oraz kalosze. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie apaszki, która dodatkowo osłoni szyję. Kleszcze lubią na niej osiadać, gdyż skóra w tym miejscu jest wilgotna i ciepła.

Co na owady wiosną i latem?

Wiosenna i letnia ochrona przed owadami nie powinna ograniczać się wyłącznie do wyboru odpowiedniej odzieży. Wychodząc na spacer do parku, lasu czy na szlak górski, warto postawić na wysokiej jakości środki zabezpieczające. Doskonałym rozwiązaniem będzie spray, który wystarczy rozpylić na ciało. Możemy także sięgnąć po roztwór, który aplikujemy podobnie jak krem. Dużą popularnością cieszą się również opaski odstraszające owady. Pamiętajmy, aby środki dobrać odpowiednio do naszych potrzeb, a także do wieku. Niektóre przeznaczona są dla małych dzieci, które podobnie jak dorośli narażone są na kontakt z owadami. Sprawdźmy też, jak długo na ciele utrzymuje się dany produkt oraz czy jest wodoodporny.

Co zrobić w przypadku ugryzienia owada lub kleszcza?

Ugryzienie komara wywołuje świąd, natomiast użądlenie pszczoły albo osy jest bardzo bolesne. W takich sytuacjach warto sięgnąć po specjalistyczne produkty łagodzące, a jeśli stan zdrowia poszkodowanego pogarsza się, należy udać się do lekarza. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Rana po ukąszeniu może utrzymywać się przez kilka dni, jednak z czasem dolegliwości powinny zaniknąć. Jeśli ugryzie nas kleszcz, możemy spróbować wyciągnąć go we własnym zakresie. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne haczyki do wykręcania, dzięki którym szybciej pozbędziemy się intruza. Gdy samodzielne usunięcie kleszcza nie jest możliwe, będziemy musieli udać się do lekarza. Pamiętajmy też o obserwacji miejsca, w którym ugryzł nas kleszcz. Początkowo jest ono zaczerwienione, jednak jeśli obrzęk ulega powiększeniu, mamy do czynienia z rumieniem wędrującym – jednym z głównych objawów boleriozy. Jest to podstępna, trudna choroba, ale skuteczna ochrona przed kleszczami pomoże uniknąć zakażenia.

Co na komary i owady – czy domowe sposoby działają?

Domowe, skuteczne sposoby ochrony przed komarami, owadami czy kleszczami skupiają się niemal wyłącznie na doborze odpowiedniej odzieży. Trudno jednak zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie bez środków ochronnych w postaci spray’ów i im podobnych. Są to całkowicie bezpieczne dla człowieka preparaty, które odstraszają owady, komary czy kleszcze. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić, jakie dokładnie działanie wykazuje konkretny produkt. Dzięki temu wiemy, w jakiej sytuacji można po niego sięgnąć.

Artykuł gościnny.

Patryk
Patryk Głowacki

Jestem autorem porad i pasjonatem rozwoju osobistego. Moja misja to dzielenie się wiedzą, inspiracją oraz praktycznymi wskazówkami na stronie "Codzienny Ekspert". Poprzez zgłębianie tajników samodoskonalenia, wspólnie podążamy ścieżką mądrości, by osiągać sukcesy w codziennym życiu. Dołącz do mnie w tej podróży po odkrywanie potencjału, doskonalenie umiejętności i tworzenie lepszej wersji siebie każdego dnia.