Co z kursu na architekturę przydaje się na studiach?

Czy Twoim marzeniem jest dostanie się na studia architektoniczne? A później zostanie architektem, urbanistą czy planistą? W tym artykule przedstawiam Ci 5 rzeczy, które pomogą Ci przygotować się na studia, aby czas studiów można było poświęcić na rozwój innych umiejętności. Te poniżej opisane, są świetną drogą do rozpoczęcia studiów z przytupem i pełną dawką pasji oraz inspiracji. Każdą z tych zdolności posiądziecie zapisując się na kurs rysunku na architekturę, przy oczywistym swoim wkładzie pracy i pasji, pod okiem super prowadzących.

Geometria i widzenie przestrzenne

Podczas pierwszych lekcji kurs rysunku na architekturę oferuje nam podstawy perspektywy, sześcianów- ogólnie mówiąc geometrii. Zrozumienie jej i przestrzeni jest kluczowym aspektem na studiach i w późniejszym zawodzie architekta, a nawet grafika, designera czy osoby zajmującej się kreatywnym tworzeniem. Geometria odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przestrzeni, przejawia się to przy np. zrozumieniu proporcji i skali. A jest to nieodłączny element tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

Tworzenie planów – System Igurra

Ponadto, kurs rysunku na architekturę uczy sposobów czytania i rysowania przecinających się brył czy cały temat Iggur – czytania figur na podstawie widoków ( szerzej tu: https://domin.pl/system-igurra/ ). To przydaję się później do tworzenia planów, przekroi, analiz budowlanych np.. w detalach. Dla zobrazowania na pewno będzie to dla Was przydatne na ponad połowie zajęć na studiach. Na każdym semestrze jest chociaż jeden projekt architektoniczny- na niego trzeba tworzyć plany, perspektywy, detale i inne. Oprócz tego mamy przez pierwsze 3 lata budownictwo i inżynierie, gdzie kluczowa jest analiza struktury budynku.

bryły z rzutów ortogonalnych.jpg

Bryła z rzutów ortogonalnych

Wizualizacje 3D odręcznie i na komputerze

Innym najprostszym przykładem jak przydaję się to na studiach czy w zawodzie jest robienie wizualizacji 3D, czy to odręcznie, czy na komputerze. Aby atrakcyjnie przedstawić projekt, trzeba najpierw zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Na przykładzie- jeśli chcemy narysować perspektywę z widoku osoby idącej to musimy wiedzieć gdzie dać linię horyzontu, jakie rzeczy będzie widać od góry i od dołu. Jaka część drzwi wejściowych będzie wystawała ponad głowę osoby idącej z daleka.

I oczywiście rysując z „realu” my te rzeczy widzimy. Jednak często ich nie przetwarzamy i rysując- rysujemy tak jak nam się wydaję- czyli jeśli coś jest tak blisko horyzontu („linia” naszych oczy), a wiemy że górna podstawa to czerwona tkanina na której leży np. kartka z listą zakupów to wydaje nam się iż widzimy tej rzeczy większą część górnej podstawy. Czyli zamiast narysować prawie na płasko leżącą kartkę z zakupami to rysujemy ją od góry- prawie tak jakbyśmy mogli przeczytać tę listę. Dlatego warto znać podstawy i nie pozwolić się dac oszukać naszemu umysłowi Ta umiejętność jest sprawdzana na studiach między innymi na zajęciach z rysunku np. podczas rysowania martwej natury. ( ciekawe rozwinięcie: https://domin-krakow.pl/architektura-czego-architektura-krajobrazu/ )

Odręczna wizualizacja 3D.jpg

tak wygląda odręczna wizualizacja projektu

Szkic jako narzędzie

Jak już wcześniej napisałam o wizualizacjach, to coraz częściej na rynku bardziej doceniane są szkice i rysunki architekta, zamiast wizualizacji wykonanych w programach jak 3Ds max. Oprócz tego umiejętność szybkiego przekazania idei/ pomysłu czy szkicu detalu profesorowi jest bardzo przydatna i mile widziana.
Poza tym, BARDZO ułatwi wam to życie na studiach i przyśpieszy pracę. Jak na następny dzień macie do zrobienia masę rysunków odręcznych, to doświadczenie które da Wam kurs rysunku na architekturę jest niezwykle przydatne. Godziny przesiedziane przed studiami na kreśleniu i rysowaniu pomogą Wam przy pokazaniu swoich super pomysłów profesorom. Dodatkowo te pomysły będą poparte świetnym warsztatem rysunkowym.

Kreatywność

Kolejnym ważnym punktem jest kreatywność. To jak bardzo ważna jest na studiach i w pracy, nie da się wyrazić w słowach. W dobie gnającego do przodu świata, AI- wrażliwość i kreatywność są cechami, które według mnie są najbardziej warte pielęgnowania. W szkole rysunku Domin mamy zajęcia i sposoby na rozwój tej kreatywności już od najmłodszych lat, ale też podczas przygotowania na egzamin. To co Wam na pewno da ten kurs rysunku na architekturę to

Jeżeli chcesz więcej o kreatywności: https://nauka-rysunku.eu/rozwin-swoja-kreatywnosc-w-5-krokach/

Historia architektury – jako część Historii Sztuki

historia sztuki - zwiedzanie muzeów.JPG

Ważną częścią naszych kursów rysunku jest odwiedzanie muzeów i kontemplacja historii sztuki.

A jak lepiej się przygotować na architekturę, niż poznając jej historię i obserwując otoczenie? To właśnie też ćwiczymy razem poprzez kurs rysunku na architekturę. Od wspólnego szkicowania w terenie do głębszych analiz dzieł architektury w salach naszej pracowni Domin. Mieści się ona tuż przy wieżowcu największego biura architektonicznego na świecie- Foster +Partners robionego we współpracy największa polską pracownią architektoniczną- JEMS architekci. To w nim są co tygodniowe niedzielne spotkania- Warsaw sketcher, na których idziemy do ciekawych lokalizacji w Warszawie rysować w plenerze.

A na czym polegają analizy dzieł architektury w pracowni? Przede wszystkim na poznaniu okresu w którym budynek został stworzony, okresu historycznego i idei oraz funkcji jakie mu przysługiwały. Po wstępnym zapoznaniu się z budynkiem następuje analiza wyglądu całościowego oraz jego detali- na tym etapie zbieramy interesujące zdjęcia. Potem uczymy się porównywać i zauważać rzeczy, które przeczytaliśmy o funkcji i idei budynku w rzeczywistości. Aby nic nie było tylko teoretyczne- działamy na praktyce i dążymy do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Na tym etapie wykonujemy szkice i mniejsze rysunki, pomagające nam nadążyć z naszym tokiem myślenia. Ostatnim etapem jest narysowanie większego rysunku, w którym podsumowujemy wiedzę i pokazujemy czego się nauczyliśmy.

Oprócz  zainteresowania architekturą zgłębiamy też historię sztuki całościowo. Organizując plenery rysunkowe staramy się odwiedzać znane muzea na całym świecie. Również te mniej oczywiste jak Capodimonte (Neapol) , Thyssen Bornemisza (Madryt)  czy Albertina (Wiedeń)

Myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów

Kolejną rzeczą, którą ćwiczy kurs rysunku na architekturę, to właśnie tytułowe myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów. Dzięki całemu zapleczu umiejętnościowemu, który dostajemy na pierwszych trymestrach, możemy rozwiązywać złożone problemy przestrzenne.

Na studiach przydaję się to na każdym kroku, przy wyrażaniu swojego zdania, przy dłuższych pisemnych wypowiedziach czy egzaminach ustnych. Daje to też większą świadomość tworzonych budynków/ instalacji.

Trzeci rok studiów „poświęcony jest” urbanistyce i zagadnieniom architektury wielkoskalowej. Tutaj przy wielu elementach, które trzeba zaprojektować krytyczne jest właśnie posiadanie zaplecza rozwiązywania problemów, oraz widzenia przestrzennego. Dla przykładu przydaję się to do planowania ścieżek komunikacyjnych, zaplanowania ilości potrzebnego miejsca w pomieszczeniach oraz ich rozmieszczenia, przewidzenia oświetlenia naturalnego w budynku, a także ścieżki wiatru.

W Dominie pokażemy Ci jeszcze wiele innych przydatnych umiejętności potrzebnych na architekturze, więc zapraszamy do wspólnego rozwoju!

Malarstwo akwarelowe.jpg

A czy wiesz że zapisując się na dowolne kursy artystyczne co kwartał dostajesz dostęp do kursu akwareli on-line?

Artykuł gościnny.

Patryk
Patryk Głowacki

Jestem autorem porad i pasjonatem rozwoju osobistego. Moja misja to dzielenie się wiedzą, inspiracją oraz praktycznymi wskazówkami na stronie "Codzienny Ekspert". Poprzez zgłębianie tajników samodoskonalenia, wspólnie podążamy ścieżką mądrości, by osiągać sukcesy w codziennym życiu. Dołącz do mnie w tej podróży po odkrywanie potencjału, doskonalenie umiejętności i tworzenie lepszej wersji siebie każdego dnia.